Testovanie bezpečnosti autosedačiek

Kategórie
 
 
 
 
 

 
 

Testovanie bezpečnosti autosedačiek

Jedným z dobrých spôsobov ako si spraviť prehľad v autosedačkách, je sledovať testy autosedačiek, ktoré každoročne uskutočňuje nemecký autoklub ADAC.

Čo sa pri testoch autosedačiek vlastne testuje?

Autosedačky, ktoré prešli testom boli testované predovšetkým z hľadiska ich bezpečnostnej funkcie, teda to, ako chránili figurínu dieťatka pri crash-testoch. Testuje sa priamy aj bočný náraz a jeho tlmenie, stabilita autosedačky a zaistenie dieťatka v autosedačke.

Okrem týchto faktorov sa však hodnotia aj nemenej dôležité veci – ako jednoducho sa autosedačka uchytáva a ako sa s ňou pri tom manipuluje, kvalita materiálov a obsah škodlivých látok v nich či dokonca i zrozumiteľnosť návodu k autosedačke. I keď sa to na prvý pohľad nezdá až tak dôležité, podľa niektorých štatistík je až 72% autosedačiek nesprávne upevňovaných, čo môže mať pri nehode fatálne následky. Dôvodom je predovšetkým zložitosť uchytávania autosedačky pásom vozidla, ale i laxný prístup rodičov.

Kto sú víťazi testov autosedačiek v roku 2014?

Ako po minulé roky, aj tentokrát excelovali predovšetkým „klasické“ značky autosedačiek. Teda, vo väčšine prípadov. V jarnom teste si najlepšie počíňali autosedačky Cybex Sirona (do 18 kg) a Recaro Monza (9 až 36 kg). Vynikajúco dopadla aj sedačka Römer Versafix (9 až 18 kg).

V jesennom teste sa stala víťazom kategórie od 15 do 36 kg sedačka Römer Kidfix CP SICT. Okrem nej skvele dopadli aj ostatné testované autosedačky z tejto kategórie: Recaro Monza a Storechenmuehle Solar. V kategórii od 9 do 18 kg excelovala sedačka Cybex Juno 2-Fix. V kategórii autosedačiek pre najmenších (do 13 kg) vyhrala sedačka Cybex Aton 3.

 
 
 
Vybrali sme pre vás
48
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia