Ako vybrať autosedačku

Kategórie
 
 
 
 
 

 
 

Ako vybrať autosedačku

Zapotili ste sa pri nákupe výbavičky, postieľky či kočíka pre vaše bábätko? Tak si sadnite, pripútajte sa a pripravte na poriadny adrenalín pri výbere autosedačky. Vaše dieťatko bude počas svojej doby rastu potrebovať viac, ako len jednu. No neobávajte sa, máme pre vás zopár tipov a trikov, ako nákup autosedačky hravo a jednoducho zvládnuť. Tu sú:

Prečo si chrániť svoje poklady?

... lebo jazda s dieťatkom na kolenách je mimoriadne nebezpečná. Nemali by ste to ani skúšať, pretože značne ohrozujete jeho bezpečnosť. Autosedačka je jediná účinná ochrana cestujúcich detí v prípade nehody alebo náhleho zabrzdenia. Autosedačka zabráni, aby neboli poudierané, prípadne zo svojho miesta vymrštené. Prepravovať dieťatko vo vozidle s autosedačkou, dokonca, podlieha zákonu.

Zacieľte na správny výber

V prvom rade si pri výbere autosedačky musíte uvedomiť kľúčové kritériá: vek, váha, výška dieťatka a v neposlednom rade aj typ vášho auta. Autosedačku musíte vyberať naozaj starostlivo. Musí byť predovšetkým bezpečná a pohodlná pre vášho malého spolujazdca. Bude v nej nielen sedieť, ale s určitosťou aj spinkať, hrať sa, možno niečo „pohryzkávať“ a obzerať si okolitý svet. Pozor! Horná hrana autosedačky musí vždy končiť nad hornými okrajmi uší dieťatka. Prečo? Aby jeho hlavička bola maximálne chránená. Vyberajte preto len také autosedačky, ktoré spĺňajú bezpečnostné štandardy a majú príslušné certifikáty. Presvedčte sa, že tá vaša „favoritka“ aj v crash testoch dostala dobré skóre.

Nikdy nie na úkor kvality!

Nová či second hand? Množstvo ľudí uvažuje o kúpe autosedačky z bazáru. My sa však odporúčame zamerať jedine na nové. Budete mať istotu, že žiadna jej časť nemá skryté chyby a nebola poškodená, napr. aj po autonehode. Ručí vám za to predajca. Tu sa šetrnosť nevypláca! Mohli by ste za ňu zaplatiť najvyššiu cenu.

Po vajíčku nutný upgrade...

Ak chcete vašich špuntov čo najlepšie ochrániť, v období ich rastu im musíte zakúpiť 3 autosedačky. Nebojte sa, nie je to prehnané, bude to akurát.

Skupina 0+

Od narodenia dieťatka a v jeho prvom roku života budete potrebovať bábätkovskú „škrupinku“. Pripomína vajíčko alebo košík zo supermarketu. Do auta sa pripevňuje zásadne proti smeru jazdy. Je ľahučká, bezpečná a vďaka sklápaciemu madlu sa hravo prenáša aj s bábätkom. Oceníte to tak pri cestovaní, ako aj nákupoch. Ak vám bábo zaspinká v aute, nemusíte ho budiť a vyberať, stačí len autosedačku preniesť domov. „Vajíčko“ občas využijete aj doma, ako sedačku na kŕmenie alebo hravé pohupovanie.

Skupina I 

Ak váš drobec už trošku povyrástol (1-4 rokov) a pribral (cca 9-12 kg), musíte sa zamerať na inú váhovú kategóriu. Na toto obdobie potrebujete klasickú autosedačku, ktorá sa upevňuje už v smere jazdy. Je vybavená polohovacou funkciou, ktorú využijete na dlhšie cestovné trasy. Takáto autosedačka je nielen pohodlná, ale praktická zároveň. Uspokojí aj vás, aj vaše dieťa. Sedí v nej vyššie, lepšie vidí svet naokolo a cestovanie je pre neho zábavnejšie.

Skupina II/III

Odborníci sa zhodujú v názore, že aj väčšie deti (do 36 kg) by mali cestovať v autosedačkách. Až do veku približne 12 rokov alebo dovtedy, kým prekonajú výšku 150 cm. Len tak budú optimálne chránené proti čelnému aj bočnému nárazu. V tejto kategórii sú 2 základné typy: autosedačky s chrbtovou operou a bez, tzv. podsedáky. Pokiaľ je to možné, z bezpečnostných dôvodov, podsedákom sa radšej vyhnite. Dieťa nechránia, len ho nadvihnú.

Pás či isofix?

Veľká časť detských autosedačiek sa na sedadlo auta upevňuje klasicky, trojbodovým pásom, ktorým sú vybavené všetky typy áut. Stále populárnejší je však systém Isofix. Je to označenie zatiaľ najdokonalejšieho prichytenia. Skontrolujte si, či je vaše auto ním vybavené. Ak nie, je pre vás autosedačka s týmto prichytením zbytočne predraženou investíciou.

Vyrazte na mototuristiku!

Autosedačku si môžete vybrať zo širokej palety farieb, značiek, typov aj cien. Vždy je však najdôležitejšia bezpečnosť! Pri výbere autosedačky pre Vášho drobca možno napovedia aj výsledky testov ADAC, ktoré sa organizujú každý rok.

Autosedačku používajte za každých okolností. Nezáleží, či idete na dlhú cestu, či len o dve ulice ďalej!

Prajeme vám šťastné kilometre!

 
 
 
Vybrali sme pre vás
48
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia